Haber

Bünyan Katı Atık Transfer İstasyonuna yakın takip

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Katı Atık Master Planı çerçevesinde planlanan katı atık aktarma istasyonlarının ilkini Bünyan ilçesinde hizmete açtı. Önder Büyükkılıç, hizmete açılan istasyonu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Başkan Büyükkılıç’a incelemede Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, Sarıoğlan Belediye Başkanı Bekir Ayyıldırım, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Hasdal, daire başkanları ve yöneticiler eşlik etti.

Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun ile İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Buket Ergin’den tesis hakkında bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, yeni alınan çekici ve dorseleri istasyona aktarmak üzere inceledi.

Burada bir açıklama yapan Lider Büyükkılıç, “İlimizin doğusunda çöp aktarma istasyonunu hayata geçiriyoruz. 5 ilçemizin çöplerini ve evsel atıklarını toplaması söz konusu. 5 ilçemiz Bünyan, Sarıoğlan, Felahiye, Özvatan ve Akkışla’dır. Sayın belediye başkanlarımızla yaptığımız istişareler sonrasında çöplerin gelişigüzel yerlere ve uygunsuz koşullarda atılmaması için bu bölgeye aktarma istasyonu yapma kararı aldık ve tamamlandı.”

30 MİLYON TL YATIRIM

Büyükkılıç, burada donanımı ve imalatıyla birlikte yaklaşık 30 milyon TL yatırım yapıldığını vurgulayarak, “Amacımız daha çevreci, daha temiz bir çevre sağlamak ve en önemlisi atıkları merkezimizde değerlendirerek bertaraf etmektir. . Katkı sağlayanlara teşekkür ederiz. Bölgemize hayırlı olsun. Çevreye olan duyarlılığımız kamuoyu tarafından takdirle karşılanır, bizlere yardımlarını esirgemeyen ve desteklerini esirgemeyen değerli başkanlarımıza teşekkür ederim.”

Başkan Büyükkılıç, önümüzdeki dönemlerde Kayseri’ye yeniden kazanımlar getirecek çok değerli projelerin hayata geçirileceğinin haberini verdiğini söyledi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun ise sağlık açısından çok değerli olan bu yatırım için Önder Büyükkılıç’a teşekkür ederek, “4 yıldır tüm gruplarıyla birlikte çalıştılar. Bünyan halkının beklediği ve önemsediği bir olay oldu. Bünyan’ın kalbine bir çöp dökülüyordu, bu çöp yığınlarından kurtulduk. 46 mahallemiz var, onları buraya yönlendireceğiz. En büyük detay ise topladığımız mevcut çöp alanlarının yeşil alan olarak vatandaşların kullanımına sunulmayacak olması çok değerli bir olay ve bunun için Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. , Bünyan adına.

“CUMHURBAŞKANIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN”

Sarıoğlan Belediye Başkanı Bekir Ayyıldırım, bu proje ile Sarıoğlan’ı kurtardıklarını vurgulayarak, “Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Ana yolda çöplük olarak yapıyorduk çok kötü durumdaydı Sarıoğlanımızın kalbine döküyorduk şimdi oradan kaldırdık çöp toplama merkezine atacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımıza gerçekten çok teşekkür ediyoruz, Allah ondan razı olsun, Sarıoğlan’ı kurtardık diyelim, diğer ilçelerimiz için de önemli bir yatırım oldu.”

DEV İSTASYONDA NE YAPILACAK?

10 bin metrekare alan üzerine 2 adet bunker, 1 adet işçi binası, 1 adet kantar ve bu yapılar için gerekli olan betonarme imalatlar tesiste yapılmıştır. Tesisteki tüm imalatlar ile tesise giriş ve çıkışların güvenli hale getirilmesi için kavşak çalışmaları tamamlandı.

Devreye alınan aktarma istasyonu sayesinde Bünyan, Sarıoğlan, Özvatan, Felahiye ve Akkışla ilçelerinden kaynaklanan evsel atıklar katı atık depolama tesisine taşınacak.

Aktarma istasyonunda günde 60 ton atık bir sistemle depolama tesisine aktarılacak. ‘İlçelerin servis çıkışlarında oluşan ve ilçe belediyelerince toplanan evsel atıkları nerede, nasıl ve ne şekilde depolayacağız’ sorunu tesisin devreye girmesiyle tamamlanacak.

Bölgeler artık geçmişte kullandıkları yağmacı depolama alanlarını kullanmayacak ve yeni bir çöplük alanı aramayacak. Doğal güzelliklere sahip ilçelerimizin verimli toprakları artık çöp yığınlarıyla dolmayacak, atıklar Büyükşehir Belediyesi’nin tamamen uyumlu ve kontrollü depolama alanında bertaraf edilecek.

Böylece belediye atıklarının neden olduğu görüntü, koku kirliliği, yangın gibi yıllardır çözümlenemeyen çevre sorunları çözülmüş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu